Pstrąg – łatwy i wszechstronny

Pstrąg to ryba, którą łatwo konsumować – zarówno w postaci filetów, jak i całych wypatroszonych ryb. W upieczonym lub grillowanym pstrągu mięso oddziela się bardzo łatwo (całym płatem od kręgosłupa i ości). Tak oddzielony filet pozbawiony jest drobnych ostek, które są uciążliwe w innych rybach słodkowodnych i może być podany np. dzieciom i osobom starszym. Przygotowując rybę po raz pierwszy osobom, które jeszcze nie jadły pstrąga – warto pokazać jak łatwo oddziela się cały płat czystego mięsa – pokrojenie ryby w dzwonki znacznie utrudnia to zadanie…

Pstrąg to ryba, która może być przyrządzana na dziesiątki różnych sposobów. Ze względu na szlachetny smak warto jednak potraktować jej mięso z należytym szacunkiem. Pstrągi patroszone bardzo łatwo (i przyjemnie) jest grillować na świeżym powietrzu, które dodatkowo zaostrza apetyt. Wielu jest miłośników mocnego grillowania pstrąga – na bezpośrednim żarze z węgla drzewnego (pstrąga należy posolić oraz posmarować masłem lub oliwą). Taka metoda jest prosta – jednak należy uważać, by nie przeoczyć momentu, gdy skórka jest chrupiąca, a mięso miękkie i soczyste – inaczej może doprowadzić do nadmiernego spieczenia ryby. Aby zapobiec wysuszeniu mięsa pstrągi należy grillować zawinięte w folii aluminiowej – ta osłona pozwoli zachować soczystość i aromat. Świetnymi dodatkami do pstrągów grillowanych są: cytryna, masło (czosnkowe), pietruszka i inne świeże zioła. Warto też spróbować dodatku różnych warzyw, a nawet smażonych borówek i oscypka! Pstrąg z rusztu to jedna z polskich tradycyjnych potraw — 21 sierpnia 2008 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisało na urzędową listę produktów tradycyjnych „Złotopotockiego pstrąga z rusztu”. Kiedy nie dopisuje pogoda lub skończyło się lato – w ten sam sposób można przygotować pstrągi w piekarniku. Pstrąg nadaje się także z powodzeniem do smażenia oraz duszenia na warzywach. W tym przypadku warto sięgnąć po filety z pstrągów i na ich bazie przygotować fantazyjne potrawy.

W handlu można spotkać dwa różne filety z pstrągów. Pierwsze mają delikatnie jasnoróżową barwę, inne są znacznie bardziej wybarwione – podobne do filetów z łososi. Barwa mięsa pstrągów zależy od pokarmu, jakim żywią się ryby. W naturze pstrągi morskie zjadają duże ilości pożywienia bogatego w astaksantynę, dzięki czemu ich mięso przyjmuje różową barwę – taką, jak u łososi pacyficznych (na tej samej zasadzie wybarwia się upierzenie flamingów i ibisów). Hodowlane pstrągi mają zazwyczaj jaśniejsze mięso, jednak za sprawą naturalnych dodatków do paszy można uzyskać filety intensywnie różowe, a nawet czerwonawe (takie pstrągi nazywane są w handlu pstrągami łososiowymi, choć nie jest to nazwa prawidłowa). Oba filety – jasny i różowy, smakują bardzo podobnie i mają zbliżone wartości odżywcze, te większe i bardziej wybarwione są poszukiwane zwłaszcza przez miłośników dań w japońskim stylu – sashimi i sushi.
Pstrągi są cenione przez mistrzów kuchni – Francuzów. We Francji na ryby te mówi się czasem La petite danseuse („mała tancerka”), co jest wyrazem podziwu dla zwinności i gracji tej ryby w wodzie. Ich powszechna nazwa to jednak Truite arc-en-ciel. Francuzi przyrządzają dania z pstrągów na wiele sposobów, jednak znakiem firmowym francuskiej kuchni rybnej jest „pstrąg niebieski” (truite au bleu). Błękitna barwa gotowanej w bulionie ryby jest efektem zetknięcia się bardzo skóry bardzo świeżej ryby ze środowiskiem kwaśnym (dodatek octu). Aby przygotować rybę w ten sposób należy zastosować najświeższy z możliwych surowców – najlepiej rybę zakupioną bezpośrednio w hodowli. Należy ją też uważnie transportować, by nie usunąć delikatnej warstwy śluzu na skórze. Truite au bleu ma bardzo charakterystyczny wygląd – skóra jest niebieska, a ryba mocno wygięta (co jest efektem zetknięcia się świeżej ryby przed stężeniem post mortem z gorącą wodą). Truite au bleu podaje się z gotowanymi ziemniakami sosem hollandaise.

Pstrągi mogą być spożywane w postaci surowej – jako sashimi (finezyjnie cięty surowy filet) lub sushi (surowy filet z dodatkiem ryżu). Warunkiem jest idealna świeżość i pewność odnośnie pochodzenia ryby! Jedną z preferowanych form spożycia pstrąga przez Japończyków jest oshisushi – forma sushi pochodząca z Osaki, oznaczająca dosłownie „sushi sprasowane” (ryba z ryżem jest ściskana przed podaniem w drewnianym pudełku i serwowana na liściach bambusa, które pozwalają utrzymać świeżość i aromat). Prasowane sushi z pstrąga jest popularnym lunchem sprzedawanym na stacjach kolejowych w Japonii. Jego japońska nazwa to: Masu no sushi.

Jeśli lubimy kulinarne eksperymenty, a surowe mięso pstrąga w postaci sushi lub saskimi to dla nas zbyt wiele, warto sięgnąć po specjał rodem z Peru. Ceviche to specjał, który zachwyci Ciebie i Twoich znajomych. Aby je przygotować należy posiekać filet z pstrąga na kawałeczki wielkości około 2-3 cm i zalać obficie sokiem z limonki. Do sałatki należy dodać cebulę, trochę soli oraz ostre papryczki. Niektórzy preferują również dodatek czosnku. Tak przygotowane seviche (najlepiej przykryte pergaminem) należy zostawić na noc w lodówce. Pod wpływem kwasku cytrynowego ryba nie będzie już surowa, gdyż białko zetnie się, ale pozostanie niezwykle soczysta, ostra a zarazem odświeżająca. Do tej przekąski warto podać jakiś trunek, który złagodzi ostrość papryczek.
Powrót do listy artykułów
ORGANIZATOR AKCJI
 
PARTNER HANDLOWY